ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל / כתבה יפה נקר


הכנסת

שירותי מידע-ספריה                  ירושלים,ז' בחשון, התשס"ז 29 אוקטובר 2006הכנסת ה-17 

           ראש הממשלה יצחק רבין  ז"ל   *

 הקדמה

חייו ופועלו של יצחק רבין .

 עמדותיו המדיניות

 ביבליוגרפיה 

             יצחק רבין היה לוחם, מצביא ומדינאי שפעל בשדה המלחמה ובשדה השלום.  במלחמת העצמאות לחם ופיקד בחזית ירושלים ובחזית הדרום. ב-1949 השתתף בשיחות רודוס לשלום. במלחמת ששת הימים יוני 1967 כיהן כרמטכ"ל. בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים הפך האלוף רבין לדיפלומט כשגריר בוושינגטון.  בתפקידו זה הכיר מנהיגים אמריקאים כריצ'רד ניכסון והנרי קיסינג'ר. ביוני 1974 מונה רבין כראש ממשלת ישראל לאחר גולדה מאיר, והיה הצבר הראשון שנבחר כראש ממשלה. מנהיגותו המדינית היתה יוצאת דופן, כיוון שהיה אחד ממנהיגי מפלגת העבודה שלא הוכתם כמו אחרים במפלגתו, בשל התפקיד שמילאו במלחמת יום כיפור ב-1973.  רבין כיהן כראש הממשלה בשנים 1974-1977 עד שנאלץ לפנות את מקומו בעקבות חשבון בנק לא חוקי שהיה לאשתו בוושינגטון. רבין נטל אחריות אישית לעבירה והכריז באפריל 1977 שהוא מוותר על ראשות הממשלה ולא יהיה מועמד לראשות הממשלה בבחירות הבאות.  ב-1984 חזר רבין לעמדה בכירה בממשלה כשר הבטחון בממשלת האחדות הלאומית בראשות שמעון פרס, בה  שימש עד מרץ 1990.  כשר הבטחון הנהיג את נסיגת צה"ל מלבנון ב-1985. בדצמבר 1987 פרצה האינתיפאדה הראשונה בשטחים  ורבין  פעל לסיכול נסיונות תקיפה של פלשתינאים נגד חיילים ואזרחים בישראל.  רבין ראה בהסדר מדיני בין ישראל לפלשתינאים דרך יחידה  לפתרון הסכסוך הערבי-יהודי במדינת ישראל.  ב-1992 נבחר רבין שנית לכהונת ראש ממשלת ישראל וכיהן עד להירצחו ב-4 בנובמבר 1995.   בהספד על יצחק רבין אמר נשיא ארה"ב ביל קלינטון: "העולם איבד את אחד מאנשיו הגדולים, לוחם למען חירות עמו ולמען השלום… שלום חבר, שלום לך ידידי".  יצחק רבין נולד בירושלים ב-1 במרץ 1922. נירצח בת"א ב-4 בנובמבר 1995 בגיל 73.   

                חייו ופועלו של יצחק רבין       

                 יצחק רבין היה בנם של נחמיה רוביצ'וב ורוזה כהן.  נחמיה רוביצ'וב נולד ב-1886 בעיירה  ליד קייב.  בחיפושיו אחר פרנסה למשפחתו הגיע נחמיה רוביצ'וב לארה"ב, בה הצטרף לחוג אינטלקטואלים יהודים שדגלו ברעיונות סוציאליסטים וציוניים וחלמו על הצטרפות לקהילה היהודית הקטנה בארץ-ישראל. הוא השתייך ל"פועלי ציון" ארגון שדגל בסוציאליזם בארץ-ישראל.  נחמיה רוביצ'וב עבד כחייט, למד וספג ערכים של חירות, השכלה ומאבקים של ארגונים   למען זכויות העובדים.  ב-1917 הגיע לארץ-ישראל, שינה את שמו לנחמיה רבין והתקבל לגדוד העברי שפעל לגירוש הטורקים מארץ-ישראל.  

                 אמו של יצחק רבין רוזה כהן נולדה במוהילוב שברוסיה ב-1890 בבית חרדי, בו האמינו שאסור ליהודים לנסות ולזרז את הגאולה והתנגדו לציונות.  רוזה למדה בבית הספר נוצרי ולא היה לה ענין בשמירת מצוות היהדות והתנגדה לציונות, אך היתה גאה ביהדותה וסרבה להסתירה.  הפוגרום בהומל ב-1905 דירבן רבים מחבריה לעזוב את רוסיה, אך רוזה העדיפה להישאר. המהפכה הבולשביקית איכזבה את רוזה שגילתה כי חיי היהודים ברוסיה הפכו גרועים יותר. היא סרבה להצטרף למפלגה הקומוניסטית והפכה נרדפת ע"י המשטרה החשאית הבולשביקית.  ב-1919 תיכננה להגר לשבדיה, אך כאשר הגיעה לאודסה גילתה שהאניה היחידה שתפליג משם בקרוב היא "רוסלאן" בדרכה לפלשתינה,  והחליטה להפליג בה לביקור אצל משפחתה ושהייה זמנית בפלשתינה.  באניה פגשה חלוצים יהודים שמחוז חפצם היה הכינרת והצטרפה אליהם. אכזבתה היתה רבה כשגילתה כי ארץ-ישראל אינה מפותחת ומיושבת כפי שסברה, אך התרשמה מהיהודים שפגשה ביניהם  רחל ינאית.

 ב-1882 היה מספר היהודים בארץ-ישראל כ-25,000 שהתקיימו בתנאים קשים ועוני ומעט דרכים סלולות.  מראשית המאה ה-20 החלה הקהילה היהודית בארץ-ישראל להתבסס.  ב-1914 חיו בה קרוב ל-100.000 יהודים, ואחרי הצהרת בלפור ב-1917 גדל הישוב היהודי בארץ-ישראל.  האוכלוסיה היהודית הגדלה מצאה את עצמה בעימות עם הלאומנות הערבית ובסכסוך מדיני בין יהודים לערבים.  הישוב היהודי התאכזב מהמדיניות הבריטית אשר הלכה וסטתה מרוח הצהרת בלפור וניסתה למנוע עליית יהודים לארץ-ישראל.   בפרעות הערבים  בעיר העתיקה באפריל 1920 שימש נחמיה רבין בוועד ההגנה  של העיר העתיקה.  רוזה כהן סייעה בלבוש אחות ונתקלה בנחמיה אשר שאל למעשיה, והיא השיבה שאין זה מעניינו.  השניים התווכחו, רוזה חטפה את אקדחו של נחמיה ונאבקה בו.  הם שבו ונפגשו בחיפה ב-1921 ובאותה שנה נישאו.  רוזה שמרה על שם משפחתה כהן.   

                 יצחק רבין נולד ב-1.3.1922 ונקרא ע"ש סבו מצד אמו.  בתחילת 1923 היתה רוזה המנהיגה הראשונה של ההגנה בחיפה, שעסקה בהגנה על הקהילה היהודית בעיר נגד התקפות הערבים.  ב-1923 עברה משפחת רבין לתל-אביב והתגוררה בדירה ברחוב צ'לנוב.  נחמיה היה אחד העובדים הראשונים בחברת החשמל של רוטנברג, ועבד בה במשך 30 שנה.  ב-1925 נולדה רחל אחותו של יצחק רבין. הפעילות הציבורית של רוזה כהן כללה חברות במועצת עיריית תל-אביב ומאבק למען זכויות העובדים.    בשנותיו הראשונות בבית הספר גילה יצחק רבין כשרון מועט ללימודים פורמליים והתעניין מאד בספורט, כדורגל, עבודה בגינה וטיפול באתון בבית הספר.  הוא פיתח רגש אחריות לעבודה, אהבה לנוף ולאדמה ואהד את ערך הרעות.  הוא נחשב לילד מופנם ובטוח בעצמו, שקט, ביישן, בעל נפש רגישה, מסור מאד לאחותו.  הוא העיד על עצמו שהוא איננו קל ביטוי.  במשפחת דודו מרדכי מצד אמו ובתו חנה פגש כמה מהדמויות הבולטות בישוב, יגאל ידין, דוד הכהן, עוזי נרקיס. רבין חונך להאמין שחקלאות היא מטרה הרבה יותר נעלה מצבא. דמות השומר נחשבה לסמל החלוציות באותם ימים, אך לא זכתה ליוקרה פוליטית, אלא כבשה והגשימה.  אורח החיים בבית רבין היה צנוע עם סדר יום קבוע כמו במחנה צבאי.  הבית היה חילוני עם תחושה חזקה של יהדות, בית שהדגיש את החובה האזרחית, את הצניעות והפעילות הציבורית.  המהומות שארעו מ-1936 הביאו את יצחק רבין לגבעת-השלושה למפגש ראשון עם חיי הצבא, אימונים צבאיים של ההגנה, והצטרפות לתנועת הנוער העובד.  באוקטובר 1937 התחיל ללמוד בבית-הספר החקלאי כדורי ליד כפר תבור.

                 רוזה אמו נפטרה בנובמבר 1937.  בהלוויתה השתתפו נציגי ההסתדרות ומועצת תל-אביב, ילדי בית חינוך, נציגי מועצת פועלי ת"א ורבים אחרים. הנער יצחק רבין התקשה בלימוד השפה האנגלית והצטיין בזואולוגיה, כימיה, בוטניקה, פיסיקה, אגרונומיה, גידול עופות וכוורנות.  הוא שימש כראש נבחרת הכדורגל של כדורי, ויגאל אלון היה אחראי לאימונים הצבאיים של תלמידי כדורי.  יצחק רבין עסק גם בשמירות, העברת מסרים, אספקה ואימונים.    

                באוגוסט 1940 סיים יצחק רבין את לימודיו בכדורי. רבים מחבריו התגייסו לצבא הבריטי.  ב-1942 היו כ-19.000 יהודים בצבא הבריטי ובסיום המלחמה היו כ-32.000 יהודים בצבא.   ב-1941 גויס רבין לפלוגה ב' של הפלמ"ח, שתפקידה היה להסתנן ללבנון ולהרוס את קווי הטלפון בין צור לצידון.  לאחר הפעולה נתבקש יצחק רבין לפרט באזני חברי קיבוץ לגבי הפעולה ונתן תיאור מפורט בכשרון של ניתוח אירועים צבאיים, בדיוק ובבהירות שהקסימו את הקהל.  לאחר מכן  הצטרף רבין לבסיס אימונים ביערות-הכרמל ליד קיבוץ בית-אורן.  רבין נבחר מבין שישים להשתתף באימונים ובמקום קיבוצניק הפך לחייל.  ב-1943 מונה רבין כמפקד מחלקה בכפר-גלעדי והיה מעורב בעליה בלתי-לגלית של יהודים מסוריה ועירק דרך כפר-גלעדי.  רבין לימד לנהל התקפות בזק עם מכונית או ג'יפ, אירגן מסעות לילה ארוכים וחישל את אנשיו בהפסקות מנוחה בודדות בלבד.  רבין הצהיר שהכרחי שיהיה כח יהודי עצמאי אשר יפעל ברחבי הארץ בניסיון להכות מכה נחרצת בבריטים.  אלפי יהודים נלקחו למחנות מעצר בעתלית, רפיח ולטרון.  ב"שבת השחורה" נעצרו רבין, אביו וחבר, ונשלחו ללטרון.  אביו שוחרר לאחר 3 שבועות,  יצחק רבין הוחזק 6 חודשים. לאחר שחרורו מהכלא התבקש לקבל על עצמו תפקיד חדש, ראש כוח התקיפה של הגדוד השני שתפקידו העיקרי אבטחת צינור המים שחיבר 11 ישובים בדרום הארץ.   יצחק רבין היה בין המעטים ששירתו בפלמ"ח מעבר לשנתיים. הוא שרת בכל שבע שנותיו עד פירוק הפלמ"ח ב-1948 ומילא את כל שורת התפקידים מטוראי עד מפקד חטיבה וראש המטה של חזית הדרום במלחמת העצמאות. ב-1947 ביקש רבין להשתחרר כדי לפנות ללימודים גבוהים בנושא הנדסת המים.  מטה הפלמ"ח דחה את בקשתו.  ערב מלחמת השחרור היה יצחק רבין מפקד הגדוד השני של הפלמ"ח בנגב בתקופה בה הוקמו ישובים יהודיים רבים בנגב.

          החלטת האו"ם ב-29 בנובמבר 1947 בישרה את המצב הקשה הצפוי לקהילה היהודית בארץ-ישראל.  יצחק רבין הוצב במטה הפלמ"ח בתל-אביב ותפקידו היה לדאוג לצרכיהן של יחידות הפלמ"ח ברחבי הארץ. עם פרוץ קרבות מלחמת השחרור בדצמבר 1947, היה הפלמ"ח הכח המגוייס היחיד של היישוב היהודי בצירוף נוטרים יהודים, תחת פיקוד בריטי, עד להקמת חטיבות החי"ש. הפלמ"ח גדל תוך ארבעה חודשים לכוח של שלוש חטיבות יפתח בצפון, חטיבת הנגב בדרום וחטיבת הראל בחזית ירושלים והדרך אליה.   במאי 1948 הביאה עזיבת הבריטים למתקפה על הישוב מצד הכוחות הסדירים של המדינות הערביות השכנות. רבין התמנה למפקד חטיבת הראל.  ירושלים היתה במצור, הדרך אליה היתה חסומה והיו אבידות רבות.  מתוך אלפיים לוחמי חטיבת הראל נפלו במלחמת העצמאות למעלה מ-400  וכ-500 נפצעו. יצחק רבין פיקד על מבצע נחשון לפריצת הדרך לירושלים. חטיבת הראל  הגנה על פרוזדור ירושלים ועל השיירות לירושלים.  רבין ציין שמלחמת העצמאות היתה התקופה הקשה ביותר בקריירה הצבאית שלו, בשל התנאים הגרועים,  התמשכות הקרבות, הרג ופציעות רבות, יאוש ומרירות של הלוחמים "מלחמה בידיים ריקות" ללא תחמושת ותגבורת.  "מבצע יבוסי" שילוב החטיבה של רבין לכיבוש עמדות מפתח בירושלים עצמה, והוצאתה מפרוזדור ירושלים, נחשב בעיני רבין כמשגה חמור שגרר חסימתו של כביש ירושלים-תל-אביב בשלב בו היתה קרובה השלמת המשימות העיקריות שיבטיחו תנועה חופשית בדרך לירושלים.  שמו של רבין קשור למספר מבצעים בירושלים וסביבתה, כיבוש קטמון ומינזר סן-סימון, כיבוש הר-ציון והפריצה לרובע היהודי בעיר העתיקה, העלאת שיירות מזון ואספקה, מבצע "מכבי" בדרך לירושלים, ועוד.

               ב-14 במאי 1948 אחר-הצהריים באולם של מוזיאון תל-אביב הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל.  רבין סיפר כי באותה עת היה טרוד בבעיות הקרב ועייף מכדי להבין את משמעות ההכרזה על הקמת מדינת ישראל ששודרה ברדיו, וחייל שניסה לשווא להירדם צעק בעת השידור על הכרזת  המדינה: "כבו את הרדיו". 

                ביוני 1948 הצטרף רבין למטה מבצע "יורם" בפיקודו של יגאל אלון, שהוטל עליו לכבוש את לטרון לאחר שני ניסיונות לא מוצלחים וניסיון נוסף שכשל. מיוני 1948 ועד סוף מלחמת העצמאות פעלו יגאל אלון ויצחק רבין במשותף, אלון המפקד ורבין קצין המבצעים הסגן וראש המטה. אלון הגדיר את רבין כבעל גישה אנליטית לפתרון בעיות, כושר אנליטי, יושר אינטלקטואלי, שקט פנימי, אומץ לב ובגרות מנטלית למרות גילו הצעיר.  המשורר והעיתונאי שלמה טנאי בספרו "שלושה חיצים"  מ-1949, מתאר את יצחק רבין במלחמת השחרור כבעל הגיון ישר, יושר שלא בא מאקדמיות כי אם מן האוהלים הפשוטים שעמדו בעמק, בגליל ובשפלה.  עוד כתב כי לרבין היתה ידיעת המלחמה העמוקה מתוך הכרת הארץ והכרת בני הארץ ומתוך קירבת המפקד אל השדה ואל שטח הפעולה. בעיצומה של מלחמת העצמאות נשא רבין את לאה שלוסברג לאשה.  בפרשת "אלטלנה" צידד רבין בפעולת הממשלה וסבר כי אנשי אצ"ל הפעילו איום על הממשל%D

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל / כתבה יפה נקר

  1. ליאור הגיב:

    כתבה ממש יפה ואיכותית אבל אני התכוונתי לשאול באילו מלחמות לחם?
    אבל היא כתבה מאוד מעניינת ומצמררת!

  2. יעקב שקולניק הגיב:

    יופי של כתבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s